Odnawialne źródła energii

Ze źródeł energii odnawialnej korzystano już tysiące lat temu, o czym się zapomina sądząc, że elektrownie wiatrowe i wodne to wynalazek współczesnych ludzi zatroskanych ekologią. Przecież choćby wiatraki w młynach napędzane były przepływającą obok wodą z rzeki lub siłą wiatru.

Rewolucja przemysłowa w XIX wieku, wynalezienie elektryczności i maszyny parowej spowodowały, że wszystko zastąpiła energia z węgla i gazu. Jednak po 200 lata silnej eksploatacji tych surowców okazuje się, że lada moment ich zabraknie, a i ich używanie doprowadziło środowisko naturalne niemal do ruiny. A i aspekt ekonomiczny, występowanie właśnie węgla, gazu czy ropy tylko w niektórych zakątkach ziemi zmuszają ludzi do zwrócenia się w kierunku odnawialnych źródeł energii.

Ich wykorzystywanie oczywiście nie jest bez konsekwencji dla natury, ale na pewno jest mniej szkodliwe niż metody używane dotychczas. Istnieją też instytucje dbające o to, by w jak najmniejszym stopniu pozyskiwanie danej energii było szkodliwe dla ludzi i przyrody. W zależności od miejsca wykorzystuje się różne rodzaje pozyskiwania źródeł energii odnawialnej, czyli OZE.

Wykorzystywanie energii słonecznej w żaden sposób nie ma wpływu na ekosystem. Wystarczy tylko odpowiednia powierzchnia do ustawiania kolektorów słonecznych. Najczęściej tę metodę wykorzystuje się w gospodarstwach domowych, bo instalacja nie jest zbyt skomplikowana i zajmuje mało miejsca. Żeby zaopatrzyć w prąd fabrykę czy duży budynek potrzeba bardzo dużej powierzchni solarów, co bywa kłopotliwe. Ważna jest też długość nasłonecznienia danego terenu w skali roku, wiec kraje północne raczej nie stosują tej metody.

Natomiast kraje i tereny nadmorskie korzystają z energii wiatrowej. Do jej pozyskiwania używa się dużych wiatraków. Turbiny wiatrowe zamieniają energię mechaniczną w prąd. Potrzeba jednak do ich budowy rozległych terenów, nie wolno się w pobliżu osiedlać, a ekolodzy twierdzą, że niszczą przyrodę i zagrażają ptakom.

Energię pozyskuje się też z budowanych przy rzekach elektrowni wodnych. Spiętrzający się odpowiednio nurt i przepływająca w ten sposób woda podobnie jak w przypadku wiatru wytwarza prąd elektryczny. Też nie jest to zbyt proekologiczna metoda.

Inaczej sytuacja się ma, gdy wytwarzana jest energia z biomasy i biogazu, czyli z odpadów, które wyprodukował człowiek. Biomasę pozyskuje się z gazów i odchodów pochodzących od zwierząt, a także po przetwarzaniu lub spalaniu pozostałości po przetwarzaniu roślin lub uprawia się ją specjalnie do tego procesu np. wodorosty. W ten sposób tworzy się też biopaliwa do napędzania maszyn, można je robić z rzepaku czy innych roślin olejowych.

Najmniej szkodliwe dla środowiska jest pozyskiwanie energii z takich źródeł jak źródła geotermalne, fale przypływowe mórz i oceanów. Energię geotermalną pozyskuje się z wnętrza ziemi poprzez odwierty i pozyskiwanie z jej wnętrza ciepła. Można w ten sposób wykorzystywać do produkcji energii gorącą wodę lub samą parę wodną. Najwięcej tego typu energii pozyskuje się na Islandii, a w Polsce na Podhalu. Najmniej ciągle pozyskuje się energii z prądów morskich, ponieważ są dość mało wydajne na większą skalę, a do tego duża ingerencja w pływy oceaniczne może się okazać bardzo niebezpieczna dla kontynentów.

Jak widać wykorzystywanie natury ma swoje ogromne zalety, ale nie pozostaje bez wpływu na jej stan. Budowanie wszelkiego rodzaju elektrowni wykorzystujących OZE musi być bardzo starannie przemyślane i nie mogą one być tak duże jak elektrownie atomowe i węglowe, ponieważ za bardzo będą zmieniać ekosystem. Do zasilania dużych miast będzie trzeba tworzyć wiele mniejszych elektrowni wykorzystujących kilka sposobów pozyskiwania prądu.

Skomentuj