Kolektory słoneczne w budownictwie ekologicznym

Urządzenia, które pochłaniają energię słoneczną i przetwarzają ją na ciepło nazywamy kolektorami słonecznymi. Wykorzystuje się je jako alternatywne źródło ciepła, które nie potrzebuje żadnych środków przemysłowych, dlatego też kolektory słoneczne należą do urządzeń przyjaznych środowisku.

Klasyfikacja kolektorów opiera się na czynnikach konstrukcyjnych. Wyróżnia się zatem urządzenia płaskie, które dodatkowo dzieli się na gazowe, cieczowe i dwufazowe. Drugim rodzajem kolektorów są przyrządy płaskie próżniowe. Kolejne odmiany to kolektory próżniowe, skupiające oraz specjalne.

Kolektory słoneczne wykorzystywane są w wielu celach użyteczności codziennej. Najczęściej za pomocą tych urządzeń podgrzewa się wodę w zbiornikach o mniejszej pojemności. Jednakże urządzenia te sprawdzają się także przy podgrzewaniu wody basenowej. Kolektory znalazły zastosowanie również jako element wspomagający centralne ogrzewanie oraz przy instalacjach odpowiedzialnych za chłodzenie budynków i wytwarzanie ciepła technologicznego. Coraz częściej kolektory słoneczne staję się popularnym elementem wyposażania domu, dzięki któremu można zaoszczędzić na energię. Niewyczerpalne zapasy paliwa w postaci promieni słonecznych stanowią kuszącą alternatywę dla nieustannie rosnących cen innych surowców, które sukcesywnie są wyczerpywane.

Dzięki kolektorom słonecznym obniżyć można rachunki za podgrzewanie wody. Ich nowoczesny wygląd ceniony jest również pod względem ciekawej aranżacji budynku mieszkalnego. Jednorazowy koszt zakupu i montażu urządzeń szybko się zwróci, o ile miejsce, w jakim kolektory będą przetwarzały energię z promieni, będzie odpowiednio nasłonecznie. Tylko duża dawka słońca gwarantuje opłacalność tej inwestycji. Warto również pamiętać o ekologicznym charakterze tych urządzeń. Kolektory są energooszczędne i pozwalają zmniejszyć ilość wydobycia paliw kopalniach, których używanie zanieczyszcza ekosystem. Zakup sprzętu przyjaznemu środowisku jest współczesnym trendem, propagowanym zarówno przez specjalistów z branży budowniczej, jak i gwiazdy showbiznesu.

Skomentuj