Energia wiatru to jedno z odnawialnych źródeł energii, niezwykle popularne i przydatne we współczesnym przemyśle. Energia pozyskiwana jest przy pomocy specjalnych turbin wiatrowych. Turbiny przekształcają energię mechaniczną na elektryczną. Energię wiatrową wykorzystuje się również w żaglowcach.
Z energią wiatrową kojarzą się przede wszystkim wiatraki. Znane są one od czasów Hammurabiego, kiedy to wykorzystywano je do pompowania wody i melioracji pól. Początkowo oś obrotu była ustawiona pionowo, poziome ustawienie wprowadzono w 1105 roku i do dziś jest używane.
Najwięcej energii wiatrowej produkują Niemcy, bo aż 40% światowej produkcji. Popularne stają się również farmy wiatrowe, czyli elektrownie z wieloma turbinami, ustawionymi w bliskiej odległości. W Polsce taka farma znajduje się w miejscowości Tymień.
Elektrownie wiatrowe mają zarówno swych przeciwników, jak i zwolenników. Część krytykuje budowę takich obiektów w sąsiedztwie domów mieszkalnych z racji dużego nasilenia hałasu, jaki wywołują turbiny. Decydują również względy estetyczne oraz zagrożenie dla ptaków. Skupisko wiatraków może również przyczynić się do zmiany w lokalnym klimacie. Natomiast ogromną zaletą elektrowni wiatrowej jest ograniczenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. Turbiny wytwarzają energię elektryczną bez konieczności spalania jakiegokolwiek paliwa. Raporty Greenpeace przewidują, iż do 2020 roku elektrownie wiatrowe będą produkowały ponad 10% całkowitej energii elektrycznej.
Opłacalność budowy elektrowni wiatrowej wiąże się z ukształtowaniem terenu i usytuowaniem budowy na danym obszarze. Miejsca bezwietrzne kategorycznie dyskwalifikują rozpoczęcie takiej inwestycji. W Polsce elektrownie wiatrowe można budować przede wszystkim nad Bałtykiem (zwłaszcza w okolicach Darłowa i Pucka) oraz na Suwalszczyźnie i na Podkarpaciu. Na pozostały obszarach panuje strefa ciszy wiatrowej.
Coraz bardziej popularne staje się budowanie przydomowej elektrowni wiatrowej. Turbiny najczęściej instalowane są na dachu domu. Pozwala to na uzyskanie dodatkowego źródła prądu. Koszt budowy takiej elektrowni waha się w granicach 15 tys. złotych. Jednak jej opłacalność wymaga odpowiednich warunków, czyli ciągłego występowania wiatrów o sile minimum 5 m/s. Dom powinien być również bardzo dobrze ocieplony.
Bardzo ciekawy artykuł; ciekawe czy u nas Polsce coś takiego by wypaliło.
Pozdrawiam.