Pompy ciepła to w bieżącym roku popularny temat. Nie tylko dlatego, że są efektywne i pomagają utrzymać właściwą temperaturę niedużym kosztem. Plusem jest także fakt istnienia różnych form dofinansowania na zakup i montaż takiego sprzętu. Jakie warunki należy spełnić i na jakiego rodzaju wsparcie możemy liczyć?
Wsparcie dla rozwiązań efektywnych energetycznie
Programy finansujące zakup i montaż pompy ciepła mają na celu efektywną redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Działania tego typu promują też nowoczesne źródła ciepła, które wpływają na podniesienie jakości energetycznej budynków. Rządowe formy wsparcia dotyczące pomp nawzajem się uzupełniają, obejmujac szeroką grupę beneficjentów. Programy te łączy jedno. Aby z nich skorzystać, należy najpierw zainwestować w pompę oraz jej instalację, a następnie wnioskować o zwrot części kosztów. To, jaki procent wydatków zostanie nam zwrócony, zależy od konkretnego programu oraz stanu naszego budynku.
Dla nowych nieruchomości, które zostały oddane do użytku po 1 stycznia 2021, dedykowany jest program Moje Ciepło. Jeśli budynek ma podwyższone standardy energetyczne, to jego właściciel może liczyć na zwrot kosztów pompy i jej instalacji w wysokości od 7 do nawet 21 tysięcy złotych. Dofinansowanie obejmuje powietrzne, gruntowe i wodne pompy ciepła, można ich używać tylko do ogrzewania domu lub wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym.
Termomodernizacja istniejącej zabudowy to jeden z głównych celów programu Czyste Powietrze. To właśnie w ramach tego działania właściciele starszych domów mogą starać się o zwrot kosztów inwestycji w pompę. Ostateczna wysokość dofinansowania zależy od dochodów właścicieli nieruchomości. Rządowi specjaliści zapewniają, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. W ramach programu można starać się równocześnie o ulgę termomodernizacyjną. Jest to ścieżka dla tych, którzy wraz ze zmianą źródła ciepła chcą dokonać innych niezbędnych prac remontowych. Ich celem musi być podniesienie jakości energetycznej nieruchomości.
Certyfikat energetyczny a źródło ciepła
Polityka Unii Europejskiej wymaga od Polski nowych regulacji dotyczących jakości energetycznej budynków. Dotyczy to zarówno starszych, jak i nowo powstałych nieruchomości. Właśnie dlatego programy refinansowania inwestycji w zakup i instalację pompy traktowane są priorytetowo. Są to działania realnie wspierające właścicieli domów szczególnie w czasach rosnących cen energii.
Aby skorzystać z którejś z omówionych form wsparcia, należy zgłosić się do Urzędu Gminy, by sprawdzić, który program pasuje do potrzeb naszej nieruchomości. Jak wspominaliśmy, istnieją działania refundujące nie tylko wydatki na pompę, ale i inne prace remontowe wpływające na wydajność energetyczną budynku. Nowe nieruchomości spełniają szereg wymogów dotyczących jakości energetycznej, starsza budowa najczęściej potrzebuje przemyślanej termomodernizacji.